RS/NY
AT.com
A.net/NY
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Suffern High School Track & Field and Cross Country - Suffern, New York
49 Viola Rd, Suffern, New York, 10901, United States
Report
Block
2 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Mike Vigliotti
Photos (
0
)
View
Videos (
1
)
View
News (
2
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
Videos
Upload Video
Athlete RSS Feed
Watch By Meet
Choose...
2018 - Foot Locker Cross Country Championships (1)
2016 - Section I Class A and B Championships (1)
2015 - Dr. Sander Invitational Columbia Challenge (2)
2015 - Manhattan High School Cross Country Invitational (9)
2015 - Millrose Games Trials (2)
2015 - New York Section I Indoor State Qualifier (1)
2015 - Section 9 State Qualifier (1)
2014 - Bishop Loughlin Games (1)
2014 - Eastern States Indoor Championships (4)
2014 - Millrose Games Trials (2)
2014 - Officials Hall of Fame Invitational (3)
2013 - Glenn D Loucks Games (1)
2013 - Manhattan High School Cross Country Invitational (9)
2012 - Manhattan High School Cross Country Invitational (8)
2012 - The Penn Relays, presented by Toyota (6)
2011 - Manhattan High School Cross Country Invitational (5)
2010 - ArcadiaInvitational.org - Arcadia Invitational (1)
2010 - Manhattan High School Cross Country Invitational (8)
Folders
2015 / 2016 - (1 videos)
All Videos
Search
O'Malley Family Freshman Boys "E" 1.25 Mile XC - Manhattan HS Cross Country Invitational 2015
Published by
RunnerSpace.com/HighSchool
Oct 11th 2015, 2:00am
Comments
This is a 15 second
+PLUS
preview, subscribe for full access at
plus.runnerspace.com
Manhattan HS Cross Country Invitational
- Oct 10, 2015
4320 Van Cortlandt Park East, Bronx, NY, US, 10470
Timing/Results by:
C.F.P.I. Timing And Data, Inc - Northport - A
Mens 1.25 Mile XC Freshman E
Bib#
Name
Yr
School
Time
Pace
Pts
1
Braz, Nick
9
Bishop Hendricke
6:14.3
1
2
Manning, Dylan
9
Bishop Hendricke
6:26.2
2
3
Smaldone, Matt
9
Bishop Hendricke
6:26.6
3
4
Ahearn, Sean
9
Syosset
6:27.0
4
5
Dua, Michael
9
Pearl River
6:27.4
5
6
Johnson, Josiah
9
Bishop Hendricke
6:29.5
6
7
Durcan, Hugh
9
Pearl River
6:30.0
7
8
Tierney, Aidan
9
Bishop Hendricke
6:30.7
8
9
Sesto, Michael Del
9
Bishop Hendricke
6:32.8
9
10
Reynolds, Jack
9
Pearl River
6:34.9
10
11
Hoag, Grayson
9
Marcellus Centra
6:35.4
11
12
Lopatowski, Robert
9
Valley Central
6:35.9
12
13
DePinto, Justin
8
Syosset
6:38.1
13
14
Ryan, Jake
8
Shenendehowa Cen
6:38.3
14
15
Romano, David
9
Valley Central
6:40.3
15
16
Cooke, Griffin
8
Shenendehowa Cen
6:41.1
16
17
Devito, Joseph
9
Monsignor Farrel
6:42.3
17
18
Hickey, Nolan
8
Shenendehowa Cen
6:42.6
18
19
Roberts, Brian
9
Pearl River
6:43.2
19
20
Stamper, Isaac
9
Brooklyn Technic
6:44.2
20
21
Mainville, Ryan
9
Bishop Hendricke
6:45.4
21
22
Russell, Owen
9
Pearl River
6:45.6
22
23
Beaufils, Merlin
9
Brooklyn Technic
6:47.3
23
24
Silberstein, William
9
Horace Greeley
6:47.6
24
25
Brown, Spencer
9
Immaculate
6:47.9
25
26
Jakob, Quail
8
Shenendehowa Cen
6:48.7
26
27
Foster, Jake
9
Shenendehowa Cen
6:49.8
27
28
Rosenblum, Leo
9
Bethlehem Centra
6:50.3
28
29
Sherman, Evan
9
Brooklyn Technic
6:51.0
29
30
Hausman, Nick
9
Summit
6:51.3
30
31
Rohr, Zachary
9
Bay Shore
6:51.7
31
32
Reddy, Matt
9
Summit
6:52.0
32
33
Sautner, Jack
9
Syosset
6:52.8
33
34
Garretson, Jon
7
Shaker
6:53.4
34
35
Meredith-Goujon, Astor
9
Brooklyn Technic
6:54.0
35
36
Steinfeld, Tyler
9
Somers
6:54.3
36
37
Bonanno, Nick
9
Valley Central
6:54.8
37
38
Kent, Peter
9
Immaculate
6:55.4
38
39
Carrick, Ryan
9
Riverhead
6:55.9
39
40
Diehl, Zachary
7
Shaker
6:56.3
40
41
Borriello, TJ
9
Valley Central
6:56.7
41
42
Laudati, Joey
9
Valley Central
6:56.9
42
43
Dalton, Colin
9
Summit
6:58.1
43
44
Rainbolt, Andrew
9
Monsignor Farrel
6:59.2
44
45
Schramm, James
9
Valley Central
7:01.2
45
46
Lotto, Matt
9
Pearl River
7:01.6
46
47
Fritzhand, Noah
9
Horace Greeley
7:02.0
47
48
Rickerby, Haig
11
McNair Academic
7:03.3
48
49
Mompoint, Nathaniel
9
Kellenberg
7:04.0
49
50
Stanton, Tyler
8
Shaker
7:05.1
50
51
Slamet, Istan
7
Shaker
7:05.9
51
52
Jackowski, Joe
8
Shenendehowa Cen
7:06.2
52
53
DiCesare, Juozas
9
Bethlehem Centra
7:06.7
53
54
Goode, William
9
Bay Shore
7:08.2
54
55
Dorsch, Zachary
9
Bay Shore
7:09.1
55
56
Brancato, Salvator
7
Shenendehowa Cen
7:09.7
56
57
Keane, Ryan
9
Riverhead
7:10.3
57
58
Balsamo, Perry
8
Bay Shore
7:11.2
58
59
Sexton, Joseph
9
McNair Academic
7:11.4
59
60
Delseni, Justin
9
Monsignor Farrel
7:11.7
60
61
Thompson, Gabe
9
Valley Central
7:12.3
61
62
Lalli, Chris
9
Lindenhurst
7:12.9
62
63
Davenport, Mitch
9
Thomas A Edison
7:13.8
63
64
Tetro, Josh
9
Somers
7:14.4
64
65
Nirenberg, Ryan
9
Monsignor Farrel
7:14.8
65
66
Sotomayor, Kermit
9
Ludlow
7:15.7
66
67
Siracusa, Vincent
9
Monsignor Farrel
7:16.0
67
68
Masters, Jackson
9
Marcellus Centra
7:16.3
68
69
Forero, Evan
9
Kellenberg
7:16.6
69
70
MacKenzie, Parker
9
Immaculate
7:16.8
70
71
Boutin, Bishopp
9
Brooklyn Technic
7:17.8
71
72
Pinkney, Kyle
9
Thomas A Edison
7:18.9
72
73
Farrell, James
9
Marcellus Centra
7:19.5
73
74
McNamara, Emmet
Schenectady
7:20.1
74
75
Fiske, Zach
9
Bethlehem Centra
7:20.4
75
76
Altieri, Michael
9
Somers
7:20.7
76
77
Micara, Mike
9
Lindenhurst
7:21.2
77
78
Hensselder, Paul
9
Lindenhurst
7:21.7
78
79
Higley, Andrew
9
West Morris Mend
7:22.0
79
80
Roseboom, Nicholas
9
Marcellus Centra
7:22.2
80
81
Zhou, Anson
9
Patchogue-Medfor
7:22.6
81
82
Brown, Patrick
9
Thomas A Edison
7:23.3
82
83
Lattman, Derek
9
West Morris Mend
7:24.3
83
84
Ventre, Christopher
9
Sachem North
7:25.1
84
85
Nativo, Joseph
9
Monsignor Farrel
7:25.6
85
86
Weiss, Jason
9
Somers
7:26.2
86
87
Escobar, Jonathan Aqui
9
Thomas A Edison
7:27.3
87
88
Johnson, Noah
8
Shaker
7:28.3
88
89
Dias, Justin
9
Ludlow
7:30.0
89
90
Hughes, Jimmy
9
Pearl River
7:30.5
90
91
Paul, Adrian
9
St. Benedict's
7:30.9
91
92
Ryan, Mike
9
Immaculate
7:31.2
92
93
Lyons, Nick
9
Patchogue-Medfor
7:31.7
93
94
Hamroff, Sam
9
Horace Greeley
7:32.3
94
95
Cruz, Jonathan
9
Valley Stream So
7:33.8
95
96
Dykes, James
9
Bay Shore
7:35.0
96
97
Costello, George
9
Kellenberg
7:35.8
97
98
Kopec, Christian
9
Ludlow
7:36.5
98
99
Schoenbrodt, Nick
9
West Morris Mend
7:37.0
99
100
Popovics, Justin
9
Monsignor Farrel
7:37.3
100
101
Carpinilot, Griffin
9
Somers
7:37.6
101
102
Hamilton, Henry
9
Suffern
7:37.9
102
103
Voight, Billy
9
St Joseph's by t
7:38.3
103
104
Babson, Mathias
9
Christian Brothe
7:38.6
104
105
Corsini, Nicholas
9
Bay Shore
7:39.0
105
106
Eisberg, Sam
9
Suffern
7:39.7
106
107
Deakin, Kyle
9
Kellenberg
7:40.2
107
108
Bartolotta, Joshua
9
Marcellus Centra
7:41.1
108
109
Gregoire, Nick
9
Ludlow
7:41.8
109
110
Gonzalez, Justin
9
Lindenhurst
7:42.8
110
111
Arena, Frankie
9
Sachem North
7:45.1
111
112
Ortez, Daniel
9
Riverhead
7:46.0
112
113
Como, Anthony
9
Syosset
7:46.5
113
114
Thompson, Jakeen
9
Riverhead
7:47.5
114
115
Addis, Natan
9
Thomas A Edison
7:48.3
115
116
Zavarella, Robby
9
Horace Greeley
7:49.0
116
117
Delane, Jake
9
Sachem North
7:50.7
117
118
Cabrera, Jalen
9
St. Benedict's
7:51.5
118
119
Gatty, Joe
9
Christian Brothe
7:52.3
119
120
Hernandez, Moises
9
Bay Shore
7:53.3
120
121
Anderman, Kyle
9
Suffern
7:53.6
121
122
Robert, Naldjian
9
Syosset
7:55.6
122
123
Haas, Eric
9
Syosset
7:56.6
123
124
Mastrandrea, Logan
9
Lindenhurst
7:57.1
124
125
Ahir, Jay
9
Patchogue-Medfor
7:57.4
125
126
Zhou, Justin
9
Patchogue-Medfor
7:57.9
126
127
Faccilonga, Darren
9
Kellenberg
7:58.4
127
128
Alarcon, Eoin
9
St Joseph's by t
7:59.2
128
129
Horczyun, Brandon
9
Riverhead
7:59.4
129
130
Ciarlo, Michael
9
St Joseph's by t
8:02.6
130
131
Guerrina, Trevor
9
Marcellus Centra
8:04.7
131
132
Luyun, SeanCris
9
Valley Stream So
8:05.9
132
133
Clarke, Shea
9
St. Benedict's
8:07.6
133
134
Parker, Robert
9
Brooklyn Technic
8:09.6
134
135
Plaisted, Logan
9
Immaculate
8:10.1
135
136
Freeman, Xavier
9
St. Benedict's
8:16.5
136
137
Schoeneck, Justin
9
Marcellus Centra
8:17.5
137
138
Fariello, Vincent
9
Kellenberg
8:26.7
138
139
Matyi, Shane
9
St Joseph's by t
8:27.2
139
140
Paul, Laroscher
9
St. Benedict's
8:27.5
140
141
Storrs, William
9
Bethlehem Centra
8:30.7
141
142
Funcheon, Trevor
9
Suffern
8:30.8
142
143
McCarthy, Jared
9
Ludlow
8:31.0
143
144
Reilly, Tyler
9
Riverhead
8:33.6
144
145
Vigliotti, Mike
9
Suffern
8:33.8
145
146
Gornstein, Matt
9
Kellenberg
8:42.7
146
147
Dias, Kenneth
9
St Joseph's by t
8:42.9
147
148
Patinella, Nick
9
St Joseph's by t
8:46.0
148
149
Cruz, Tyler
9
Patchogue-Medfor
8:50.4
149
150
Kessler, Ryan
9
Bethlehem Centra
8:51.5
150
151
Zucker, Noah
9
Horace Greeley
9:14.4
151
152
Huang, Jianxiang
9
Patchogue-Medfor
9:17.3
152
153
Davidson, Satchel
9
Horace Greeley
9:17.9
153
154
Chesky, Jonathan
9
Thomas A Edison
9:20.8
154
155
Baum, Griffon
10
Columbia Grammar
9:52.1
155
156
Burns, James
9
Somers
10:07.5
156
157
Zhao, Aaron
9
Horace Greeley
10:08.2
157
158
Dial, Dylan
9
Valley Stream So
10:16.5
158
159
Chowdury, Nish
9
Sachem North
12:20.6
159
160
Shah, Utsav
9
Sachem North
13:22.2
160
« Videos attached to Meet: »
Brian Kivlan, ’67 Freshman Girls "A" Race 1.25 Mile X
Brother Francis Bowers FSC '41 Freshman Boys "B" 1
Brother Gregory Hunt, FSC '50 Varsity Girls "B" 2.
Brother Raphael Cecchini FSC Mem. '42 Freshman Boys "A&
Coach Fred Dwyer Varsity Girls "D" 2.5 Mile XC - Manhat
Coach George T. Eastment Varsity Boys "B" 2.5 Mile XC -
Coach Irv Kintisch Memorial Varsity Girls "E" 2.5 Mile
Coach Jim McHugh JV Boys "A" 2.5 Mile XC - Manhattan HS
Coach Peter L. Waters Varsity Boys "A" 2.5 Mile XC - Ma
Dr. Francis J. Sweeny '16 Varsity Boys "C" 2.5 Mil
Edward D. O'Toole '47 Mem. Varsity Boys "E" 2
Edward J.J. Bowes '64 Girls Eastern States Championship 2.5
Eugene and Sally Trigo Sophomore Boys "A" 2.5 Mile XC -
Freshman Girls "D" 1.25 Mile XC - Manhattan HS Cross Co
Gerald F. Buckley '64 JV Boys "D" 2.5 Mile XC - Ma
JV Girls "D" 2.5 Mile XC - Manhattan College HS Cross C
Jim Harrington, '51 Sophomore Boys "B" 2.5 Mile XC
John N. Johnson Varsity Boys "G" 2.5 Mile XC - Manhatta
Joseph P. Kearney '67 Mem. Varsity Boys "D" 2.5 Mi
Kate Welling Memorial JV Girls "B" Race 2.5 Mile XC - M
Kye Courtney '61 Mem. Freshman Boys "C" 1.25 Mile
Lindy J. Remigino '53 Varsity Boys "F" 2.5 Mile XC
Louis Vazquez Jr. Memorial JV Boys "E" 2.5 Mile XC - Ma
Mark C. Codd '71 Freshman Boys "D" 1.25 Mile XC -
Michael J. Codd Memorial JV Boys "C" 2.5 Mile XC - Manh
Mike Cohen Memorial Varsity Girls "C" 2.5 Mile XC - Man
O'Malley Family Freshman Boys "E" 1.25 Mile XC - M
Peter Aquilone Memorial Boys Eastern States Championship 2.5 Mile
Pierce Power '50 Memorial Freshman Girls "C" 1.25
Sal Marro, '51 Memorial JV Girls "A" 2.5 Mile XC -
Sister Geraldine Bowes, OP '71 Varsity Girls "F" 2
Sophomore Girls "A" 2.5 Mile XC - Manhattan HS Cross Co
Sophomore Girls "B" 2.5 Mile XC - Manhattan College HS
Thomas H. Lindgren '55 Mem. JV Boys "B" 2.5 Mile X
USA Track and Field - New York - Sophomore Boys "C" 2.5
Click here
for full results.
Hashtags
#manhattan-college-xc-invitational
#manhattan
0 shares:
Manhattan High School Cross Country Invitational
,
Bay Shore Senior High School Track & Field and Cross Country - Bay Shore, New York
,
Bethlehem Central Senior High School Track & Field and Cross Country - Delmar, New York
,
Bishop Hendricken High School Track & Field and Cross Country - Warwick, Rhode Island
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Suffern High School Track & Field and Cross Country - Suffern, New York
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2018
1
1
2017
1
2016
1
1
2015
14
13
2014
10
10
2013
10
19
2012
14
11
2011
5
3
2010
9
5
Show 6 more
Hashtags
#manhattan-college-xc-invitational
#manhattan
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!