RS/NY
AT.com
A.net/NY
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Suffern High School Track & Field and Cross Country - Suffern, New York
49 Viola Rd, Suffern, New York, 10901, United States
Report
Block
2 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Thomas Czerwinski
Photos (
0
)
View
Videos (
1
)
View
News (
2
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
Videos
Upload Video
Athlete RSS Feed
Watch By Meet
Choose...
2018 - Foot Locker Cross Country Championships (1)
2016 - Section I Class A and B Championships (1)
2015 - Dr. Sander Invitational Columbia Challenge (2)
2015 - Manhattan High School Cross Country Invitational (9)
2015 - Millrose Games Trials (2)
2015 - New York Section I Indoor State Qualifier (1)
2015 - Section 9 State Qualifier (1)
2014 - Bishop Loughlin Games (1)
2014 - Eastern States Indoor Championships (4)
2014 - Millrose Games Trials (2)
2014 - Officials Hall of Fame Invitational (3)
2013 - Glenn D Loucks Games (1)
2013 - Manhattan High School Cross Country Invitational (9)
2012 - Manhattan High School Cross Country Invitational (8)
2012 - The Penn Relays, presented by Toyota (6)
2011 - Manhattan High School Cross Country Invitational (5)
2010 - ArcadiaInvitational.org - Arcadia Invitational (1)
2010 - Manhattan High School Cross Country Invitational (8)
Folders
2015 / 2016 - (1 videos)
All Videos
Search
Kye Courtney '61 Mem. Freshman Boys "C" 1.25 Mile XC - Manhattan HS Cross Country Invitational 2015
Published by
RunnerSpace.com/HighSchool
Oct 11th 2015, 2:13am
Comments
This is a 15 second
+PLUS
preview, subscribe for full access at
plus.runnerspace.com
Manhattan HS Cross Country Invitational
- Oct 10, 2015
4320 Van Cortlandt Park East, Bronx, NY, US, 10470
Timing/Results by:
C.F.P.I. Timing And Data, Inc - Northport - A
Mens 1.25 Mile XC Freshman C
Bib#
Name
Yr
School
Time
Pace
Pts
1
Payamps, Matthew
St Anthony's
6:01.6
1
2
Schwinn, Tyler
9
Red Bank Regiona
6:08.2
2
3
dosReis, Joe
9
LaSalle Academy
6:09.4
3
4
LaFleche, Evan
9
Shenendehowa Cen
6:11.9
4
5
Hislop, Alex
9
Shenendehowa Cen
6:13.6
5
6
Trapp, Andrew
9
North Hunterdon
6:15.5
6
7
Sanchez, Isaiah
9
St. Benedict's
6:20.4
7
8
Langone, Greg
9
Shenendehowa Cen
6:21.6
8
9
Quarry, Jack
9
Cherry Hill East
6:24.8
9
10
Groneau, Kyle
8
Shenendehowa Cen
6:26.0
10
11
Bennett, Michael Barba
St Anthony's
6:26.9
11
12
Fischer, Chris
9
North Hunterdon
6:27.7
12
13
Kearney, Demere
9
St. Benedict's
6:28.4
13
14
Shea, Matt
9
North Hunterdon
6:28.7
14
15
Parent, Drew
9
Cherry Hill East
6:31.4
15
16
Garretson, Christopher
8
Shaker
6:32.8
16
17
Touhy, John
9
Red Bank Regiona
6:33.7
17
18
Anderson, Conor
9
Xavier
6:34.5
18
19
Curcio, Chris
9
Pascack Hills
6:35.0
19
20
Michel, Joshua
9
Kellenberg
6:35.4
20
21
Krell, Kyle
9
Cherry Hill East
6:35.6
21
22
Campagna, Domenic
9
LaSalle Academy
6:35.8
22
23
Randall, TJ
8
Shaker
6:36.2
23
24
Hoffman, Max
9
Shenendehowa Cen
6:36.6
24
25
Drake, Logan
7
Shaker
6:36.8
25
26
Soltanpan, Alex
9
Patchogue-Medfor
6:37.1
26
27
Vierling, Hunter
St Anthony's
6:37.3
27
28
Hickey, Aidan
8
Shenendehowa Cen
6:37.6
28
29
Varela, Jevon
9
St. Benedict's
6:37.8
29
30
Shanahan, Ryan
8
Shenendehowa Cen
6:38.1
30
31
Lazo, Zachary
9
Kellenberg
6:38.5
31
32
Polo, Philip
St Anthony's
6:38.8
32
33
Champlin, Tim
9
Chariho Regional
6:39.1
33
34
Egg, Tom
9
North Hunterdon
6:39.4
34
35
DeNeve, Lucien
9
Patchogue-Medfor
6:39.7
35
36
Czerwinski, Thomas
9
Suffern
6:40.0
36
37
McCormick, Casey
9
LaSalle Academy
6:40.2
37
38
Landree, Liam
9
Red Bank Regiona
6:40.5
38
39
Nichophor, Nathan
9
LaSalle Academy
6:41.8
39
40
Marina, Chris
9
Archbishop Mollo
6:42.7
40
41
Robinson, Craig
9
Cherry Hill East
6:43.2
41
42
DiPiazza, Ben
9
Pascack Hills
6:45.1
42
43
Brown, Eric
9
Kellenberg
6:46.0
43
44
Valquez, Rufino
8
Shaker
6:48.8
44
45
Sorrentino, Joe
9
Christian Brothe
6:50.0
45
46
Hingerty, Tommy
9
Chariho Regional
6:50.4
46
47
Magno, Paul
9
Kellenberg
6:50.7
47
48
D'Alessandro, AJ
9
LaSalle Academy
6:51.1
48
49
Levchenko, Ben
7
Shaker
6:51.5
49
50
Indresano, Sam
9
St Johns Prep
6:52.0
50
51
Lopez, Dylan
9
East Islip
6:52.3
51
52
Ehrhart, Colby
9
North Hunterdon
6:52.6
52
53
Masters, Nick
9
St Joseph's by t
6:52.9
53
54
Connolly, John
St Anthony's
6:53.2
54
55
Dickerman, Matthew
9
Chariho Regional
6:53.6
55
56
Frevert, Grant
9
Eastport/Sou
6:53.9
56
57
Boncore, Nick
9
Eastport/Sou
6:54.4
57
58
Rotella, Nick
9
Pascack Hills
6:54.9
58
59
Garcia, Chruch
9
LaSalle Academy
6:55.4
59
60
Grant, Kyle
9
Manhasset
6:55.9
60
61
Domasky, Andy
9
Pope John XXIII
6:56.5
61
62
Carella, Rich
9
Monroe Township
6:56.8
62
63
Ceichon, Ben
9
Cherry Hill East
6:57.1
63
64
Dearie, Brendan
St Anthony's
6:57.8
64
65
Lee, Sam
9
Chariho Regional
6:58.4
65
66
Carballo, Kevin
8
Eastport/Sou
6:59.2
66
67
Kostulias, Nolan
9
Christian Brothe
6:59.6
67
68
Tota, Andrew
9
North Hunterdon
6:59.8
68
69
Santoro, John
9
Cherry Hill East
7:00.2
69
70
Bouchard, Luke
9
Chariho Regional
7:00.4
70
71
Cassar, Thomas
9
Eastport/Sou
7:00.7
71
72
Durney, Justin
9
Christian Brothe
7:01.2
72
73
Loeffel, James
9
Archbishop Mollo
7:01.6
73
74
Coles, Todd
9
Hudson Catholic
7:01.8
74
75
Jimenez, Isaiah
9
St. Benedict's
7:02.3
75
76
Conneely, Michael
St Anthony's
7:03.1
76
77
Schueller, Alex
9
Christian Brothe
7:03.6
77
78
Reilly, Ben
9
Manhasset
7:04.2
78
79
Sherlock, Timothy
9
Xavier
7:04.7
79
80
Sherman, Ryan
9
New Providence
7:05.8
80
81
Stefan, Adam
9
Manhasset
7:06.2
81
82
Lombard, Brendan
9
St Johns Prep
7:06.8
82
83
Rivera, Orlandus
9
Hudson Catholic
7:07.3
83
84
Tracy, Chris
9
Archbishop Mollo
7:07.8
84
85
Giardina, Ryan
8
Suffern
7:08.2
85
86
Fasano, Thomas
9
Eastport/Sou
7:08.5
86
87
Cahill, Tristan
9
New Providence
7:08.8
87
88
Rodriguez, Gabriel
9
Nanuet
7:09.1
88
89
Buff, Jack
8
Shenendehowa Cen
7:09.5
90
Fernandez, Aaron
9
Suffern
7:09.8
89
91
O'Leary, kevin
9
Albertus Magnus
7:10.4
90
92
Viglietti, Anthony
9
St Johns Prep
7:10.8
91
93
Burke, Matthew
9
New Providence
7:11.7
92
94
Fitzgerald, Ryan
9
Xavier
7:12.3
93
95
Reeves, Michael
9
St Johns Prep
7:13.3
94
96
Ronaldo, Ramos
9
Kellenberg
7:13.8
95
97
Suresh, Anirudh
9
Monroe Township
7:14.1
96
98
Scanni, Hudson
9
St Joseph's by t
7:15.3
97
99
Hidalgo, Justin
9
Archbishop Mollo
7:15.7
98
100
Dimarino, Michael
9
Clarkstown North
7:16.2
99
101
Maynard, Kevin
8
Shenendehowa Cen
7:16.6
102
Sullivan, Connor
7
Shenendehowa Cen
7:16.8
103
Bianchi, lorenzo
8
Shenendehowa Cen
7:17.3
104
Brewer, Marc
9
Christian Brothe
7:17.9
100
105
Ferraro, Micahel
9
LaSalle Academy
7:18.5
101
106
Friscia, Thomas
9
New Providence
7:18.8
102
107
Collins, Wes
9
Suffern
7:19.3
103
108
Suhovsky, Joseph
9
Kellenberg
7:19.7
104
109
Luca, Christian
9
Red Bank Regiona
7:20.7
105
110
Aliprantis, JP
9
Manhasset
7:21.0
106
111
Sharma, Sunny
9
Suffern
7:21.7
107
112
Anzalone, Steven
9
St Joseph's by t
7:22.0
108
113
Brown, Nathan
9
St Johns Prep
7:22.3
109
114
Swaggerty, Matt
9
Red Bank Regiona
7:22.7
110
115
Smith, Cormac
9
Bishop Hendricke
7:23.0
111
116
Kevin, Quail
8
Shenendehowa Cen
7:23.4
117
Contursi, Kenneth
7
Shenendehowa Cen
7:24.0
118
Abraham, Asher
9
Monsignor Farrel
7:26.0
112
119
McDermott, Connor
9
Goshen Central
7:27.9
113
120
Coppa, Michael
9
Bishop Hendricke
7:28.8
114
121
Son, Henry
9
Manhasset
7:29.6
115
122
Michelis, Nick
9
Pascack Hills
7:30.3
116
123
Abreu, Manuel
9
Kellenberg
7:30.7
117
124
Yang, Harrison
9
Cherry Hill East
7:31.2
118
125
Franco, Ethan
9
Patchogue-Medfor
7:32.5
119
126
Hoey, Stephen
9
Xavier
7:33.0
120
127
Devine, Patrick
9
Christian Brothe
7:33.5
121
128
McDade, Matthew
9
Archbishop Mollo
7:34.3
122
129
Reichner, Matt
10
Suffern
7:34.6
123
130
Melendez, Michael
9
St. Benedict's
7:34.9
124
131
musto, jesse
9
Albertus Magnus
7:35.4
125
132
Grullon, Gabriel
9
Manhasset
7:35.7
126
133
King, Noah
9
St. Benedict's
7:36.0
127
134
Gelin, Christian
9
Don Bosco Prep
7:36.3
128
135
Najarian, Raffi
9
Pascack Hills
7:36.7
129
136
Tejada, Christian
9
Bishop Hendricke
7:37.9
130
137
Quigley, Connor
9
Pascack Hills
7:38.5
131
138
Gelin, Kevin
9
Don Bosco Prep
7:39.9
132
139
Dashevsky, Adam
9
Cherry Hill East
7:40.3
140
Dagrin, John
9
Bishop Hendricke
7:40.6
133
141
Lecuyer, Seth
9
Shenendehowa Cen
7:40.9
142
Hamarich, Alexander
9
Patchogue-Medfor
7:41.2
134
143
Moriarty, Terence
9
Xavier
7:41.6
135
144
Patel, Samip
9
Monroe Township
7:42.7
136
145
Skelley, Jamison
9
St Johns Prep
7:43.5
137
146
Albrecht, Mark
9
Clarkstown North
7:43.8
138
147
Loncar, Daniel
9
Archbishop Mollo
7:45.3
139
148
Sailer, Ryan
9
Pascack Hills
7:45.6
140
149
Abernethy, Dylan
9
Xavier
7:46.0
141
150
Rice, Nick
9
St Johns Prep
7:46.8
142
151
Coppola, Nicholas
9
Clarkstown North
7:47.1
143
152
Wilson, Phil
9
St. Benedict's
7:47.6
144
153
Smith, Brian
9
New Providence
7:48.0
145
154
McDade, Jack
9
Archbishop Mollo
7:49.3
146
155
Sayre, Brian
9
Nanuet
7:50.2
147
156
Smith, Khyrall
9
Patchogue-Medfor
7:50.6
148
157
Klebba, Alex
9
Don Bosco Prep
7:51.1
149
158
Coleman, evon
Hudson Catholic
7:51.3
150
159
Ghosh, Indy
9
Red Bank Regiona
7:51.8
151
160
Gaumitz, Tyler
9
Bishop Hendricke
7:52.3
152
161
Romeo, Robert
9
St Joseph's by t
7:54.1
153
162
Donato, Drew
9
Monsignor Farrel
7:54.8
154
163
Lusak, Matthew
St Anthony's
7:55.5
164
O, Ronald
9
Nanuet
7:56.8
155
165
Aguillar, Aricon
9
St Joseph's by t
7:58.0
156
166
Lepovsky, Jacob
9
Chariho Regional
7:58.9
157
167
Wadsworth, Bryce
9
Patchogue-Medfor
8:00.5
158
168
Pugliese, Drew
9
Don Bosco Prep
8:01.2
159
169
Ingram, Taylor
9
Chariho Regional
8:02.5
160
170
Paletto, Joe
9
St Joseph's by t
8:03.2
161
171
Awad, Yazan
9
New Providence
8:04.5
162
172
Salvatore, James
9
St Joseph's by t
8:04.9
163
173
Calvagna, Vincent
9
Monsignor Farrel
8:05.2
164
174
Espin, Edwin
9
Monroe Township
8:06.0
165
175
Pandolphi, Zach
9
Monroe Township
8:06.5
166
176
Boblitt, Jacob
9
Bishop Hendricke
8:07.2
167
177
Scalzo, Matt
9
Bishop Hendricke
8:09.4
168
178
Francica, Dominic
St Anthony's
8:10.5
179
Poppe, Kevin
9
Goshen Central
8:11.6
169
180
Gershon, Evan
9
Cherry Hill East
8:13.0
181
Derderian, Tyler
9
Clarkstown North
8:14.5
170
182
Poroslay, Gabriel
9
East Islip
8:16.1
171
183
Impellizzeri, Daniel
9
Immaculate
8:17.8
172
184
Russo, Spencer
9
Monsignor Farrel
8:18.6
173
185
Doyle, Spencer
9
Goshen Central
8:19.3
174
186
Le, Minh
St Anthony's
8:19.9
187
Bellone, Cody
9
Immaculate
8:21.3
175
188
Zeepvat, Luke
9
Don Bosco Prep
8:26.4
176
189
Scarabaggio, Ronny
9
Monsignor Farrel
8:30.7
177
190
Patel, Sahil
9
Monroe Township
8:32.9
178
191
Starr, Dylan
St Anthony's
8:38.1
192
Kelly, Aiden
9
Don Bosco Prep
8:39.4
179
193
Blaney, Thomas
9
Manhasset
8:41.8
180
194
Wang, YinYu
9
Immaculate
8:46.6
181
195
Horillal, Austin
St Anthony's
8:47.4
196
Lehr, Alexander
St Anthony's
8:50.5
197
Brathwaite, Syan
Hudson Catholic
8:53.2
182
198
Demers, Paul
9
Immaculate
8:53.4
183
199
Chieffalo, Frank
9
Immaculate
8:58.1
184
200
Dumais, Luke
9
Monsignor Farrel
9:02.0
185
201
Farkas, Richie
9
Cherry Hill East
9:29.7
202
Piesco, James
9
Monsignor Farrel
9:50.1
186
203
Palatini, Dave
9
New Providence
10:04.2
187
204
borges, Elijah
9
Albertus Magnus
10:57.8
188
205
Bruzzese, John
9
Don Bosco Prep
11:19.5
189
« Videos attached to Meet: »
Brian Kivlan, ’67 Freshman Girls "A" Race 1.25 Mile X
Brother Francis Bowers FSC '41 Freshman Boys "B" 1
Brother Gregory Hunt, FSC '50 Varsity Girls "B" 2.
Brother Raphael Cecchini FSC Mem. '42 Freshman Boys "A&
Coach Fred Dwyer Varsity Girls "D" 2.5 Mile XC - Manhat
Coach George T. Eastment Varsity Boys "B" 2.5 Mile XC -
Coach Irv Kintisch Memorial Varsity Girls "E" 2.5 Mile
Coach Jim McHugh JV Boys "A" 2.5 Mile XC - Manhattan HS
Coach Peter L. Waters Varsity Boys "A" 2.5 Mile XC - Ma
Dr. Francis J. Sweeny '16 Varsity Boys "C" 2.5 Mil
Edward D. O'Toole '47 Mem. Varsity Boys "E" 2
Edward J.J. Bowes '64 Girls Eastern States Championship 2.5
Eugene and Sally Trigo Sophomore Boys "A" 2.5 Mile XC -
Freshman Girls "D" 1.25 Mile XC - Manhattan HS Cross Co
Gerald F. Buckley '64 JV Boys "D" 2.5 Mile XC - Ma
JV Girls "D" 2.5 Mile XC - Manhattan College HS Cross C
Jim Harrington, '51 Sophomore Boys "B" 2.5 Mile XC
John N. Johnson Varsity Boys "G" 2.5 Mile XC - Manhatta
Joseph P. Kearney '67 Mem. Varsity Boys "D" 2.5 Mi
Kate Welling Memorial JV Girls "B" Race 2.5 Mile XC - M
Kye Courtney '61 Mem. Freshman Boys "C" 1.25 Mile
Lindy J. Remigino '53 Varsity Boys "F" 2.5 Mile XC
Louis Vazquez Jr. Memorial JV Boys "E" 2.5 Mile XC - Ma
Mark C. Codd '71 Freshman Boys "D" 1.25 Mile XC -
Michael J. Codd Memorial JV Boys "C" 2.5 Mile XC - Manh
Mike Cohen Memorial Varsity Girls "C" 2.5 Mile XC - Man
O'Malley Family Freshman Boys "E" 1.25 Mile XC - M
Peter Aquilone Memorial Boys Eastern States Championship 2.5 Mile
Pierce Power '50 Memorial Freshman Girls "C" 1.25
Sal Marro, '51 Memorial JV Girls "A" 2.5 Mile XC -
Sister Geraldine Bowes, OP '71 Varsity Girls "F" 2
Sophomore Girls "A" 2.5 Mile XC - Manhattan HS Cross Co
Sophomore Girls "B" 2.5 Mile XC - Manhattan College HS
Thomas H. Lindgren '55 Mem. JV Boys "B" 2.5 Mile X
USA Track and Field - New York - Sophomore Boys "C" 2.5
Click here
for full results.
Hashtags
#manhattan-college-xc-invitational
#manhattan
0 shares:
Manhattan High School Cross Country Invitational
,
Albertus Magnus High School Track & Field and Cross Country - Bardonia, New York
,
Archbishop Molloy High School Track & Field and Cross Country - Briarwood, New York
,
Bishop Hendricken High School Track & Field and Cross Country - Warwick, Rhode Island
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Suffern High School Track & Field and Cross Country - Suffern, New York
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2018
1
1
2017
1
2016
1
1
2015
14
13
2014
10
10
2013
10
19
2012
14
11
2011
5
3
2010
9
5
Show 6 more
Hashtags
#manhattan-college-xc-invitational
#manhattan
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!