RS/NY
AT.com
A.net/NY
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Suffern High School Track & Field and Cross Country - Suffern, New York
49 Viola Rd, Suffern, New York, 10901, United States
Report
Block
2 Followers
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Jeremy Giardina
Photos (
0
)
View
Videos (
1
)
View
News (
7
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
Videos
Upload Video
Athlete RSS Feed
Watch By Meet
Choose...
2018 - Foot Locker Cross Country Championships (1)
2016 - Section I Class A and B Championships (1)
2015 - Dr. Sander Invitational Columbia Challenge (2)
2015 - Manhattan High School Cross Country Invitational (9)
2015 - Millrose Games Trials (2)
2015 - New York Section I Indoor State Qualifier (1)
2015 - Section 9 State Qualifier (1)
2014 - Bishop Loughlin Games (1)
2014 - Eastern States Indoor Championships (4)
2014 - Millrose Games Trials (2)
2014 - Officials Hall of Fame Invitational (3)
2013 - Glenn D Loucks Games (1)
2013 - Manhattan High School Cross Country Invitational (9)
2012 - Manhattan High School Cross Country Invitational (8)
2012 - The Penn Relays, presented by Toyota (6)
2011 - Manhattan High School Cross Country Invitational (5)
2010 - ArcadiaInvitational.org - Arcadia Invitational (1)
2010 - Manhattan High School Cross Country Invitational (8)
Folders
2015 / 2016 - (1 videos)
All Videos
Search
Joseph P. Kearney '67 Mem. Varsity Boys "D" 2.5 Mile XC - Manhattan HS Cross Country Invitational 2015
Published by
RunnerSpace.com/HighSchool
Oct 11th 2015, 1:23am
Comments
This is a 15 second
+PLUS
preview, subscribe for full access at
plus.runnerspace.com
Manhattan HS Cross Country Invitational
- Oct 10, 2015
4320 Van Cortlandt Park East, Bronx, NY, US, 10470
Timing/Results by:
C.F.P.I. Timing And Data, Inc - Northport - A
Mens 2.5 Mile XC Varsity D
Bib#
Name
Yr
School
Time
Pace
Pts
1
Rafferty, Ryan
12
Jackson Memorial
12:48.9
1
2
Gindi, Elliot
11
Ocean Township
12:50.9
2
3
Reed, Will
12
East Islip
12:51.4
3
4
Leff, David
11
West Genesee Sen
13:00.6
4
5
Marshall, Tyler
11
Champlain Valley
13:04.4
5
6
Shelgren, Tristan
10
St Johns Prep
13:13.6
6
7
Papachristos, Nate
11
Union Catholic R
13:14.7
7
8
Young, Matt
12
East Syracuse Mi
13:20.0
8
9
Kurtz, Martin
12
Mount Academy
13:28.5
9
10
Godfrey, Michael
12
Shoreham-Wading
13:28.9
10
11
Remillard, Garnet
12
Westhill
13:30.5
11
12
Gregson, Matt
11
Beavercreek
13:31.5
12
13
Hochheiser, Ben
10
Suffern
13:32.1
13
14
Henry, Jared
11
East Syracuse Mi
13:32.9
14
15
McClellan, Calvin
11
Champlain Valley
13:33.3
15
16
Chishti, Ammar
11
East Islip
13:33.8
16
17
McCusker, RJ
12
Chaminade
13:34.4
17
18
Sayre, Matthew
11
Lakeland/Panas
13:35.1
18
19
Hennelly, Patrick
12
Suffern
13:36.3
19
20
Miranda-Gonzalez, Bria
11
Monroe-Woodbury
13:36.8
20
21
Bishop, Baxter
10
Champlain Valley
13:40.2
21
22
Florio, Christopher
12
Syosset
13:40.8
22
23
Strzelinski, Christoph
11
Chaminade
13:41.3
23
24
Spillane, Harken
11
Champlain Valley
13:42.2
24
25
Eastman, Elliot
12
Champlain Valley
13:42.9
25
26
Ravichandran, Karthik
12
Westford Academy
13:43.4
26
27
Blough, Daryl
11
Mount Academy
13:44.9
27
28
Cadas, Justin
10
Union Catholic R
13:45.5
28
29
Staten, Colin
12
Beavercreek
13:45.8
29
30
Keefe, Kyle
11
Chariho Regional
13:46.3
30
31
Lawrence, Solomon
11
Corcoran
13:47.1
31
32
Vargas, Raul
12
Beavercreek
13:48.3
32
33
Alshoubeki, Adam
12
Monroe-Woodbury
13:49.4
33
34
Bissaillon, McGrath
12
St Johns Prep
13:52.2
34
35
Long, Will
12
Syosset
13:52.6
35
36
Giardina, Jeremy
10
Suffern
13:53.1
36
37
Cooney, Paul
12
Kellenberg
13:53.5
37
38
Warsh, Brian
12
Pope John XXIII
13:53.9
38
39
Loumeau, Christopher
11
Chaminade
13:54.3
39
40
Kurtz, Kent
11
Mount Academy
13:55.2
40
41
Fitzpatrick, Connor
11
Chaminade
13:56.2
41
42
Hawker, Matt
12
Albertus Magnus
13:58.1
42
43
Baird, Brendan
11
Mount Academy
13:59.1
43
44
Skorka, Luke
12
Syosset
13:59.4
44
45
Hoffman, Steven
11
Kellenberg
13:59.9
45
46
Aspiras, Alden
11
Syosset
14:00.8
46
47
Sherry, Cameron
11
Chaminade
14:03.0
47
48
Schlosser, Eric
11
Parsippany
14:04.0
48
49
Vargas, Roberto
12
Beavercreek
14:05.3
49
50
Wong, Tyler
12
Champlain Valley
14:06.2
50
51
Donnelly, Troy
12
East Islip
14:06.9
51
52
Newman, Michael
12
Syosset
14:07.4
52
53
Elkhort, Ross
12
Lincoln-Sudbury
14:07.7
53
54
D'Auria, Matt
10
Ocean Township
14:08.1
54
55
Newman, Daniel
12
Syosset
14:08.5
55
56
Gibbs, Greg
11
Union Catholic R
14:08.8
56
57
Perretta, Thomas
11
Pope John XXIII
14:09.1
57
58
Golas, Ed
11
Chariho Regional
14:09.6
58
59
Paik, Kevin
10
Monroe-Woodbury
14:09.8
59
60
Dunning, Ryan
11
West Genesee Sen
14:10.1
60
61
Lustig, Max
11
Lincoln-Sudbury
14:10.4
61
62
Urio, Christopher
12
Monroe-Woodbury
14:10.8
62
63
Leonard, Jared
9
Champlain Valley
14:11.3
63
64
Zignorski, Jimmy
10
Pope John XXIII
14:11.7
64
65
Vidal, Oscar
11
Clarkstown North
14:12.5
65
66
Buza, Hunter
12
West Genesee Sen
14:13.6
66
67
Hotaling, Trey
11
Taconic Hills
14:14.0
67
68
Frazier, Cam
12
Coventry
14:14.3
68
69
Garrity, Trevor
10
Union Catholic R
14:14.6
69
70
Kansky, Joshua
12
Clarkstown North
14:15.1
70
71
O'Brien, Sean
11
West Genesee Sen
14:15.4
71
72
Jenkins, Kyle
10
West Genesee Sen
14:15.6
72
73
Simmons, Derrick
10
Polytechnic Prep
14:16.0
73
74
Wareham, Baxter
12
Mount Academy
14:16.2
74
75
Kennedy, Michael
11
Lincoln-Sudbury
14:16.5
75
76
Rodriguez, Andre
10
Union Catholic R
14:16.9
76
77
Frandino, Austin
12
Monroe-Woodbury
14:17.3
77
78
Louis, Trevor
12
Beavercreek
14:17.7
78
79
Berg, Nick
8
East Syracuse Mi
14:18.1
79
80
Loiacono, Colin
12
Sherwood
14:19.3
80
81
Shepherd, Aaron
12
Beavercreek
14:19.6
81
82
Skelley, Jackson
12
St Johns Prep
14:20.0
82
83
Harris, Kyle
11
Erasmus Hall
14:20.3
83
84
Dombrowiecki, Dan
10
Ocean Township
14:21.2
84
85
Egan, Kyle
12
Monroe-Woodbury
14:21.5
85
86
Rogers, Jack
12
Chaminade
14:22.4
86
87
Love, Christopher
11
Kellenberg
14:22.7
87
88
Miller, Ben
11
Ocean Township
14:23.5
88
89
Hitscherich, Robert
12
Chaminade
14:24.1
89
90
Walker, Skylar
11
Taconic Hills
14:24.8
90
91
Hunt, Joseph
12
Farmingdale
14:25.8
91
92
Mitlof, Dylan
11
Clarkstown North
14:26.2
92
93
Byrnes, Sean
10
West Genesee Sen
14:26.7
93
94
Hennelly, Michael
10
Suffern
14:27.1
94
95
Scharf, Zachary
12
Lakeland/Panas
14:27.6
95
96
Anderson, Bruce
12
Shoreham-Wading
14:28.1
96
97
Hinz, Julien
10
Polytechnic Prep
14:29.1
97
98
Cannavo, Gabriel
9
Polytechnic Prep
14:30.1
98
99
Shulman, Caleb
12
East Islip
14:30.4
99
100
Gettino, Vinny
12
West Genesee Sen
14:31.1
100
101
Bogomolov, Tim
12
St Johns Prep
14:31.7
101
102
Ambroise, Dylan
10
Kellenberg
14:33.3
102
103
Hunsberger, Levi
12
Lincoln-Sudbury
14:33.9
103
104
Keiderling, Jamie
11
Mount Academy
14:34.2
104
105
Roosa, Robert
10
Lincoln-Sudbury
14:34.5
105
106
Kleinfelder, Luke
11
Beavercreek
14:35.2
106
107
Washburn, Dan
9
Westhill
14:35.5
107
108
Molnar, Logan
12
Westford Academy
14:35.9
108
109
Turk, Josh
11
St Johns Prep
14:36.5
109
110
Hannon, Michael
10
Monroe-Woodbury
14:38.0
110
111
Betts, James
12
Clarkstown North
14:38.6
111
112
Feeney, Ben
11
Chariho Regional
14:39.1
112
113
Abbott, Ryan
11
Corcoran
14:39.8
113
114
Boston, Ben
12
Suffern
14:40.4
114
115
Reading, Matt
12
Lincoln-Sudbury
14:40.9
115
116
Peraza, Anthony
11
Shoreham-Wading
14:41.3
116
117
Robinson, Trae
12
Union Catholic R
14:42.1
117
118
Campbell, Trevor
12
Coventry
14:43.1
118
119
Flores, Anthony
11
Monmouth Regiona
14:43.5
119
120
Emerson, Chris
11
Kellenberg
14:43.9
120
121
Henderson, Jakell
11
Union Catholic R
14:44.3
121
122
Compy, Justin
11
Mount Academy
14:44.7
122
123
Tso, Ryan
11
Suffern
14:45.0
123
124
Ladstatter, Alex
10
Westhill
14:45.4
124
125
Henneman, Dennis
12
Polytechnic Prep
14:45.7
125
126
Streissguth, Will
10
Corcoran
14:46.0
126
127
Gamelin, Shaun
11
Chariho Regional
14:46.4
127
128
Rockwell, Harold
11
Polytechnic Prep
14:46.9
128
129
Molnar, Jared
12
Westford Academy
14:47.9
129
130
Chianese, Joe
11
Shoreham-Wading
14:49.6
130
131
Macknight, Alex
10
Corcoran
14:50.0
131
132
Confrey, Gary
12
Sherwood
14:50.6
132
133
Andourian, JP
10
Coventry
14:51.1
133
134
Madison, Nate
11
Taconic Hills
14:51.4
134
135
Post, Matthew
10
Sherwood
14:52.5
135
136
Cincotta, David
11
Lincoln-Sudbury
14:52.8
136
137
Vasquez, Carlos
9
Lakeland/Panas
14:53.2
137
138
D'Auria, Tom
10
Ocean Township
14:53.9
138
139
Frohlich, Karl
12
Westford Academy
14:54.7
139
140
Tagliere, Ethan
9
Sherwood
14:56.1
140
141
Hoffman, James
10
Ocean Township
14:56.8
141
142
Allgeier, Brian
12
East Islip
14:58.0
142
143
Hanley, Patrick
10
Pope John XXIII
14:59.2
143
144
Patrocoulla, Steven
12
Parsippany
14:59.8
144
145
Wheeler, Jared
12
Coventry
15:00.7
145
146
Bloomberg, Justin
9
Sherwood
15:01.9
146
147
Baldwin, Chris
12
Kellenberg
15:02.8
147
148
Kornblum, Danny
12
Suffern
15:03.3
148
149
Dellutri, Anthony
12
Syosset
15:03.6
149
150
Sekowski, Luke
12
Westhill
15:04.0
150
151
Bloomberg, Joshua
9
Sherwood
15:04.4
151
152
Ornam, Cade Van
10
Westhill
15:05.0
152
153
Biederman, Konrad
11
Lakeland/Panas
15:07.3
153
154
Shiland, Griffin
11
Lakeland/Panas
15:08.3
154
155
Turner, Justin
11
Sherwood
15:09.1
155
156
Zarakas, Peter
10
St Johns Prep
15:09.6
156
157
King, Bryan
12
Westhill
15:10.2
157
158
O'Connell, Mike
10
Coventry
15:11.4
158
159
Friel, Reed
11
Lakeland/Panas
15:15.9
159
160
Mannion, Jack
11
Westhill
15:17.3
160
161
Najarian, Zach
12
Coventry
15:18.1
161
162
Krause, Joe
9
Shoreham-Wading
15:19.3
162
163
Bhagat, Shyam
12
Westford Academy
15:20.4
163
164
Blanco, Alex
11
Farmingdale
15:21.1
164
165
Pasumpadiyar, Arun
11
Parsippany
15:21.4
165
166
Pelletier, Joe
10
Coventry
15:22.5
166
167
LeDonne, Nick
9
Parsippany
15:24.1
167
168
O'Neill, Matt
12
Corcoran
15:25.5
168
169
Lynch, Anthony
11
Shoreham-Wading
15:26.3
169
170
Merando, Nicholas
10
Lakeland/Panas
15:27.0
170
171
Vignali, Ryan
12
Clarkstown North
15:27.9
171
172
Macalintal, Michael
11
Albertus Magnus
15:28.5
172
173
Rivers, David
10
East Syracuse Mi
15:33.1
173
174
Kansky, Brandon
12
Clarkstown North
15:33.9
174
175
Doucette, Matt
12
Westford Academy
15:34.5
175
176
Patterson, Connor
10
St Johns Prep
15:34.9
176
177
Cipollina, Philip
11
Albertus Magnus
15:38.5
177
178
Priestley, Alex
11
Farmingdale
15:40.7
178
179
Rucky, Kyle
12
East Islip
15:42.3
179
180
Capobianco, Christian
11
Farmingdale
15:44.2
180
181
Edwards, Nick
11
Chariho Regional
15:47.1
181
182
Perrotta, Jacob
11
East Syracuse Mi
15:47.6
182
183
Dauer, Brian
12
Pope John XXIII
15:48.0
183
184
Croes, Sam
11
Farmingdale
15:50.2
184
185
Castor, Nate
11
East Syracuse Mi
15:50.8
185
186
Zanelotti, Ryan
11
Farmingdale
15:53.7
186
187
Bamert, Daniel
12
Parsippany
15:54.6
187
188
Littleton, Matthew
12
Polytechnic Prep
15:56.0
188
189
Gellert, Jacob
11
Taconic Hills
15:57.1
189
190
Bhavsar, Dilan
9
Parsippany
15:59.5
190
191
White, Patrick
12
Kellenberg
16:00.3
191
192
Hanselman, Max
11
Taconic Hills
16:05.3
192
193
Stewart, Niles
12
Polytechnic Prep
16:09.6
193
194
Burch, Cosmo
11
Taconic Hills
16:10.5
194
195
Shimkus, Nate
11
Chariho Regional
16:12.1
195
196
Kardgar, Pie
11
Albertus Magnus
16:12.6
196
197
Williams, Nathan
10
Corcoran
16:17.4
197
198
Sanders, Michael
9
East Syracuse Mi
16:18.3
198
199
Kniffin, Conner
11
Corcoran
16:20.9
199
200
Coppola, Patrick
11
Clarkstown North
16:24.1
200
201
Bauer, Kevin
12
Ocean Township
16:28.0
201
202
Winchell, Dylan
12
Albertus Magnus
16:35.4
202
203
Hamilton, Terrance
12
Erasmus Hall
16:37.9
203
204
Penhallow, Joe
11
Chariho Regional
16:38.4
204
205
LaPorte, Ray
10
Shoreham-Wading
16:39.1
205
206
Hernandez, Dean
10
Monmouth Regiona
16:42.3
206
207
Nelson, Ryan
11
East Islip
16:45.9
207
208
pappalardo, jason
12
Albertus Magnus
16:48.4
208
209
Shen, Kevin
12
Westford Academy
16:56.3
209
210
Birzin, Paul
11
Monmouth Regiona
16:59.3
210
211
Rorrer, Jason
12
Pope John XXIII
17:04.0
211
212
Alzubi, Mikhlid
9
Parsippany
17:13.7
212
213
Lauder, John
12
Albertus Magnus
17:23.3
213
214
Williams, Brandon
12
Erasmus Hall
17:51.0
214
215
DeVito, Chris
10
Monmouth Regiona
17:54.4
215
216
Asefa, Nathaniel
10
Monmouth Regiona
17:58.9
216
217
Dellon, Sulker
10
Erasmus Hall
19:34.1
217
« Videos attached to Meet: »
Brian Kivlan, ’67 Freshman Girls "A" Race 1.25 Mile X
Brother Francis Bowers FSC '41 Freshman Boys "B" 1
Brother Gregory Hunt, FSC '50 Varsity Girls "B" 2.
Brother Raphael Cecchini FSC Mem. '42 Freshman Boys "A&
Coach Fred Dwyer Varsity Girls "D" 2.5 Mile XC - Manhat
Coach George T. Eastment Varsity Boys "B" 2.5 Mile XC -
Coach Irv Kintisch Memorial Varsity Girls "E" 2.5 Mile
Coach Jim McHugh JV Boys "A" 2.5 Mile XC - Manhattan HS
Coach Peter L. Waters Varsity Boys "A" 2.5 Mile XC - Ma
Dr. Francis J. Sweeny '16 Varsity Boys "C" 2.5 Mil
Edward D. O'Toole '47 Mem. Varsity Boys "E" 2
Edward J.J. Bowes '64 Girls Eastern States Championship 2.5
Eugene and Sally Trigo Sophomore Boys "A" 2.5 Mile XC -
Freshman Girls "D" 1.25 Mile XC - Manhattan HS Cross Co
Gerald F. Buckley '64 JV Boys "D" 2.5 Mile XC - Ma
JV Girls "D" 2.5 Mile XC - Manhattan College HS Cross C
Jim Harrington, '51 Sophomore Boys "B" 2.5 Mile XC
John N. Johnson Varsity Boys "G" 2.5 Mile XC - Manhatta
Joseph P. Kearney '67 Mem. Varsity Boys "D" 2.5 Mi
Kate Welling Memorial JV Girls "B" Race 2.5 Mile XC - M
Kye Courtney '61 Mem. Freshman Boys "C" 1.25 Mile
Lindy J. Remigino '53 Varsity Boys "F" 2.5 Mile XC
Louis Vazquez Jr. Memorial JV Boys "E" 2.5 Mile XC - Ma
Mark C. Codd '71 Freshman Boys "D" 1.25 Mile XC -
Michael J. Codd Memorial JV Boys "C" 2.5 Mile XC - Manh
Mike Cohen Memorial Varsity Girls "C" 2.5 Mile XC - Man
O'Malley Family Freshman Boys "E" 1.25 Mile XC - M
Peter Aquilone Memorial Boys Eastern States Championship 2.5 Mile
Pierce Power '50 Memorial Freshman Girls "C" 1.25
Sal Marro, '51 Memorial JV Girls "A" 2.5 Mile XC -
Sister Geraldine Bowes, OP '71 Varsity Girls "F" 2
Sophomore Girls "A" 2.5 Mile XC - Manhattan HS Cross Co
Sophomore Girls "B" 2.5 Mile XC - Manhattan College HS
Thomas H. Lindgren '55 Mem. JV Boys "B" 2.5 Mile X
USA Track and Field - New York - Sophomore Boys "C" 2.5
Click here
for full results.
Hashtags
#manhattan-college-xc-invitational
#manhattan
0 shares:
Manhattan High School Cross Country Invitational
,
Albertus Magnus High School Track & Field and Cross Country - Bardonia, New York
,
Beavercreek High School Track & Field and Cross Country - Beavercreek, Ohio
,
Chaminade
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for Suffern High School Track & Field and Cross Country - Suffern, New York
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2018
1
1
2017
1
2016
1
1
2015
14
13
2014
10
10
2013
10
19
2012
14
11
2011
5
3
2010
9
5
Show 6 more
Hashtags
#manhattan-college-xc-invitational
#manhattan
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!